Get Adobe Flash player

ورود اعضا

چگونگی مصاحبه دکترا...

بسمه تعالی

 

گام اول اجازه مصاحبه ...... واریز فیش

پس از قبولی در آزمون کتبی، سازمان سنجش براساس رتبه و نهایتاً ترتیب تمایل، اجازه مصاحبه در حداکثر 5 مرکز را اعلام می‏‏‏‏ کند. علاوه بر هزینه ای که سازمان سنجش برای معرفی به مراکز می گیرد، هر مرکز نرخی را جهت صاحبه مطرح می کند که قبل از مصاحبه باید پرداخت گردیده و اصل فیش در زمان مصاحبه به مسئولین تحویل داد. بهتر است یک کپی از فیش واریزی را برای خود نگهدارید. اگر یک مرکز واحد مصاحبه خود را در روز های متفاوتی برای نوبت های متفاوت (شبانه و روزانه و بورسیه) قرار داده است، لازم نیست هزینه مصاحبه جداگانه ای برای هریک از روزها واریز گردد (البته بهتر است جهت اطمینان بیشتر از مرکز مربوطه پرسیده شود).

مدرک زبان

داشتن مدرک زبان معتبر (مثل تافل، آبلتس، تولیمو و ...) در زمان مصاحبه دارای امتیاز می باشد. با توجه به اینکه اغلب این آزمون های زبان دیر به دیر برگزار می گردند، بهتر است از چندین ماه قبل از مصاحبه به دنبال ثبت نام و یا ارتقا نمره آن باشید.

مدارک شناسایی و تحصیلی

لازم است یک کپی از مدارک شناسایی (کارت ملی یا شناسنامه)، تحصیلی (ریزنمرات و دانشنامه ها)، پژوهشی (مقالات، کتب، اختراعات، گواهی همکار طرح، گواهی تدریس و استعداد درخشان) و کارنامه های سازمان در روز مصاحبه ارائه شود. البته اصل مدارک نیز باید همراه مصاحبه شونده باشد تا درصورت لزوم ارئه گردد.

توصیه نامه

برخی از مراکز توصیه نامه را جزو مدارک امتیاز دار محسوب می کنند و برای آن فرم مشخصی قرار می دهند، اما برای سایر مراکز نیز این مورد بی تاثیر نمی باشد. لازم نیست از همه گروه توصیه نامه بگیرید! توصیه نامه مقاله نیست که هرچی بیشتر باشد امتیازش بیشتر شود... بلکه زیادت آن نشان بی اعتبار بودن آن است. بهتر است توصیه نامه از اساتید راهنمای پایان نامه یا اساتیدی که در طرحی با آنها همکاری داشته اید گرفته شود. اینکه توصیه نامه فارسی یا انگلیسی باشد چندان مهم نیست. مطمئن شوید که استاد مربوطه حتماً نظر مثبتی  بر روی شما دارد و می تواند نظر خود را به درستی منتقل کند. لازم است (تاکید می شود که لازم است) توصیه نامه در پاکتی مهر و موم شده قرار گرفته شود و دارای مهر و امضا باشد.

فرم های مراکز

برای اطلاعات بیشتر نمونه ای از امتیاز بندی ها و فرم هایی که قبل از مصاحبه باید پر شوند برای دانلود قرار گرفته است.

ساعت و مدت زمان مصاحبه

غالباً مصاحبه ها از ساعت 8 صبح شروع شده و تا زمانیکه آخرین نفر مصاحبه شود ادامه می یابد (بسته به تعداد مصاحبه شونده ها این زمان متفاوت است). طبیعتاً فردی که اسم خود را در اول لیست مصاحبه قرار دهد، زودتر مصاحبه خواهد شد. هرمصاحبه حدود یک ربع به طول می انجامد (بسته به دانشگاه متفاوت است). تا حد امکان سعی کنید جزو آخرین نفرها نباشید، بخصوص زمانیکه تعداد مصاحبه شونده ها بیشتر از 10 نفر باشد، چون در ساعت های آخر روز خستگی خودتان و اساتید مصاحبه کننده ممکن است نتایج مطلوبی به بار نیاورد.

حضور در مصاحبه

برای مصاحبه استرس نداشته باشید، غالب اساتید و کارکنان مربوطه در آن روز با شما رفتار مسالمت آمیزی خواهند داشت، پس بجای نگرانی های بی دلیل بر روی ویژگی ها و توانایی های مثبت خود تمرکز کنید. البته توانایی هایی که جدای از آرزوها و اعتماد به نفس خیلی بالای شماست. با آرامش و لبخند وارد محیط مصاحبه شوید و محترمانه به همه سلام کنید (غالباً 5 تا 7 داور در هرجلسه حضور دارند)، جوری که کسی از سلام شما بی بهره نماند. مدارک را به استاد مربوطه تحویل دهید (تشخیص اینکه باید به چه کسی تحویل بدهید خیلی سخت نیست) و با اجازه اساتید در جای خود بنشینید.

سوالات ؟؟؟!!

سوالات مصاحبه مرکز به مرکز متفاوت است و مواردی که مطرح میشوند الزاماً روند ثابتی ندارد. عموماً سوالات با معرفی خودتان، محل تحصیل، معدل و عنوان پایان نامه شروع می شود. در برخی مراکز از علت ترتیب انتخاب مراکز سوال می شود، که اگر انتخابی منطقی داشته باشید با مشکل مواجه نخواهید شد. بعد خواسته می شود تا در مورد پایان نامه توضیح دهید. دقت نمایید که تسلط بر روی جزئیات پایان نامه بسیار مهم است. در برخی مراکز سوالات درسی مرتبط به رشته پرسیده می شود، پس آمادگی تحصیلی خود را پس از کنکور حفظ نمایید. گاهاً لازم است چند طرح پژوهشی برای پایان نامه دکترا در نظر داشته باشید و بتوانید از آن دفاع کنید. برخی مراکز خود یک طرحی می دهند و می خواهند تا روشی برای انجام آن ارائه بدهید و مدام به چالش کشیده خواهید شد (البته جای نگرانی نیست و اگر به مفاد درسی تسلط کافی داشته باشید از پس آن بر خواهید آمد). برخی مراکز علاوه بر مصاحبه، آزمون کتبی هماهنگ در روز مصاحبه برگزار می کنند. پس لازم است درصورت قبولی در دانشگاه های تراز اول آمادگی برای امتحان کتبی را هم داشته باشید.

به یاد داشته باشید ؛ مهم نیست که رتبه یا بار پژوهشی شما چقدر است، اگر برای مصاحبه دعوت شدید آشنایی با محیط مصاحبه را از دست ندهید، بخصوص اگر در دانشگاه مدنظر شما باشد. این تجربه در سال های بعد به کارتان خواهد آمد.

موفق باشید

 

 

دوستان می توانند تجربه های خود را در مراکز مربوطه همراه با نام رشته امتحانی در نظرها وارد کنند، تا انشالله راهگشای سایرین باشد.

پ.ن: تا حد امکان برای حفظ پیوستگی مطالب از قرار دادن سوالات و تشکرات و موارد متفرقه در نظرها اجتناب گردد.

 

نوشتن دیدگاه

نظرات پس از تأیید مدیران نمایش داده می شود


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آمار بازدید

امروز7
دیروز7
این هفته19
این ماه97
کل10756

دوشنبه, 24 تیر 1398 22:46